PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37531}

Przystanek Alaska

Northern Exposure
7,7 29 595
ocen
7,7 10 1 29595
7,8 5
ocen krytyków
Przystanek Alaska
powrót do forum serialu Przystanek Alaska

Wielokrotnie natknąłem się na ''Przystanek Alaska'' w przeróżnych zestawieniach i dyskusjach o najlepszym serialach. Dodatkowo często był wymieniany jako, trochę podobny do ''Twin Peaks''. Postanowiłem, więc w końcu sprawdzić...

Za mną są dwa sezony i muszę kategorycznie stwierdzić, że nie porwał mnie ten serial. Z pewnością ma przyjemny, lekki klimat, początek lat 90, więc widać pewną archaiczność, ale i też niektórym widzom specyficzna otoczka minionych lat się spodoba. Dr Joel Fleischman budzi sympatię i dobrze się go ogląda.

Co u mnie, więc nie zagrało? Mocno komediowy wątek fajtłapy-mieszczucha na prowincji z biegiem czasu zaczął mnie nużyć. Na przestrzeni tych dwóch sezonów (nie wiem jak jest dalej) ten motyw jest chyba ogrywany zbyt wiele razy. Niespecjalnie porwały mnie pozostałe postacie (w większości), a także często ich dziwaczne i wydumane problemy. I wydaje mi się, że to nie jest kwestia tego, że serial ma już około 30 lat, a bohaterowie są z odległej Alaski. Te postacie, ich wątki zostały po prostu napisane w taki dziwaczny, nieco dziecinny sposób. Jak oglądam problemy seksualne Hollinga czy jego rozprawę z niedźwiedziem na ekranie, to mam wrażenie błahości tych problemów i generalnie bardzo średnio mnie to zajmuje, ewentualnie sporadycznie pojawi się jakiś mały uśmieszek na mojej twarzy. I to tyle...Wydaje mi się, że ten styl aktualnie, kiedy jest olbrzymi wybór seriali trafi do niewielu widzów. Nie urzekł też mnie klimat małego miasteczka otoczonego lasami i nienaruszoną naturą. Być może to kwestia tego, że od dziecka wychowywałem się na wsi, trochę tego wiejsko-spokojnego życia zaznałem (na początku przełomu wieków) i jakoś te alaskańskie realia mnie nie ruszają. Absolutnie nie mam jakiejś chęci zamieszkania w takim miasteczku, a i turystycznie to miejsce nie znalazło by się nawet w środku mojej listy miejsc do zobaczenia.

Serial był całkiem przyjemny, działał odstresowująco, ale po dwóch sezonach nie ma w nim nic co zachęcałoby do dalszego oglądania. Mimo, że oglądałem 'Przystanek Alaska'' jakieś 2 miesiące temu już nie wiele z niego pamiętam. Zestawiając go z takim 'Twin Peaks', gdzie po paru latach z miejsca mogę z 10 emocjonujących, pamiętliwych, a czasem i kultowych scen wymienić.

Tak więc, serial raczej dla osób które mają sentyment z dawnych lat, bądź lubią oglądać specyficzne problemy dziwaków z prowincji ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones